Krzysztof Wojnicki

           

Krzysztof Wojnicki

            Urodził się w 1976 r. w Brzozowie jako jedyny syn z dwójki rodzeństwa. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Grabownicy Starzeńskiej w której mieszka do dziś. Edukację zakończył na 2 klasach szkoły specjalnej. Po tragicznej śmierci ojca w wieku 12 lat poczuł się gospodarzem. Pomagał dziadkowi w rolnictwie, szczególnie lubił zajmować się końmi. I tak przez wiele lat obcował z przyrodą w otoczeniu zwierząt domowych.

            Zaczął malować, żeby zapełnić pustkę po zlikwidowaniu gospodarstwa. Początkowo wykonywał proste rysunki kredkami na papierze.

            Od 1999 r. jest uczestnikiem pracowni plastycznej Warsztatu Terapii Zajęciowej
w Starej Wsi koło Brzozowa. Tu ujawnia swój talent do malowania. Najchętniej maluje farbami olejnymi lub akrylowymi na dużych płótnach, używa mocnych zdecydowanych kolorów.

            Tematem jego prac jest najczęściej przyroda, otaczający go ludzie i zwierzęta. Najchętniej maluje zwierzęta gospodarskie (konie, krowy, kury, świnie) tworząc swoje „gospodarstwo-malarstwo”, urzeczywistnia tym samym marzenie o własnym koniu
i zagrodzie.

            W późniejszych jego obrazach  pojawiają się ptaki i zwierzęta egzotyczne. Przedstawiane zwierzęta są w pozycji statycznej, niekiedy pojawia się ozdobnik w postaci kwiatka. Obrazy emanują ciepłem,  radością, odzwierciedlają życiowy optymizm autora. Malowanie z czasem przeradza się w Jego życiową pasję.   

Udział w wystawach:

2003 r. -autorska wystawa w galerii „d Art Naif ” w Krakowie.

2007 r. - autorska wystawa malarska w galerii „Pod sukniami” w Szczecinie.

2010 r. - pokonkursowa wystawa 8 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, zorganizowana w  Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego
w Bydgoszczy.

2010 r. - pokonkursowa wystawa malarska „Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora” w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej
w Nowym Targu.

2013 r. - pokonkursowa wystawa 9 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, zorganizowana w  Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego
w Bydgoszczy.

2013 r. - pokonkursowa wystawa malarska „ II Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora” w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu.

2013 r. - autorska wystawa malarska w Nowym Targu.

2013 r. - autorska wystawa malarska w mieście Kieżmark (Słowacja).

2013 r. - autorska wystawa malarska w mieście Trstena (Słowacja).

2013 r. - wystawa prac na międzynarodowej wystawie sztuki naiwnej w Finlandii.

2014 r.- wystawa prac w wystawie dla twórców nieprofesjonalnych w Humennem (Słowacja).

2014 r. - pokonkursowa wystawa 10 Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w    Bydgoszczy.

Udział w konkursach:

2010 r.-  II etap Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu.

2010 r.-  II etap – 8 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy

2012 r. - Wyróżnienie – 9 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy.

2013 r. - laureat I-go miejsca II Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu.

2014 r.-  II etap 10 Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy.